Prečo úroveň B2 z cudzieho jazyka pre gymnáziá?

Autor: Veronika Ferková | 2.4.2012 o 20:06 | (upravené 2.4.2012 o 20:34) Karma článku: 8,55 | Prečítané:  1813x

Keď sa dostalo do obehu, že gymnazisti musia maturovať z vyššej úrovne cudzieho jazyka, spustila sa vlna prostestov. Ja som tiež študentkou gymnázia a ani ja nesúhlasím s touto reformou. Mám na to hneď niekoľko dôvodov.

Prvým dôvodom je, že som sa pripravovala dva roky štúdia na vyššom stupni osemročného gymnázia na maturitnú skúšku z  úrovne B1, respektíve, mala som možnosť zvoliť si úroveň B1 alebo B2. Rok pred maturitným ročníkom nám oznámili, že či chcem, či nechcem, musím maturovať z vyššej úrovne, teda B2. To, že som sa na vyššiu úroveň v škole nikdy nepripravovala, nikoho nezaujíma. Že je priepastný rozdiel medzi testom úrovne B1 a B2, tiež nikoho netrápi. Jednoducho musím maturovať z úrovne B2 a hotovo.

Za ďalší dôvod považujem to, že učebnice, z ktorých sa učím angličtinu, nie sú vhodné pre úroveň B2. Učebnice, z ktorých sa ja učím sú určene  pre úroveň B1. Učebnie určené pre úroveň B2 dostanem prvýkrát do rúk v maturitnom ročníku a veľa sa toho už nestihnem naučiť.

Tým, že polovica gymnazistov nezmaturuje z cudzieho jazyka sa úroveň gymnázií nezvýši. Naopak, bude to odrádzať rodičov, aby dávali svoje deti na osemročné gymnázia a deviatakov od toho, aby išli na gymnáziu. Radšej pôjdu na inú školu, kde im bude stačiť aj maturitná skúška z úrovne B1, ako keby nemali zmaturovať.

Tohtoročné testy obsahovali ukážky listeningu z americkej angličtiny, ktorú tiež učebné osnovy neobsahujú.

A do školy som nechodila osem rokov preto, aby som v poslednom ročníku gymnázia musela platiť nemalé peniaze za doučovanie z angličtiny.

Toto je môj názor. Jednoducho s tým nesúhlasím. A nie len preto, lebo ja som gymnazistka, ale aj preto, lebo je to podľa môjho usúdenia nespravodlivé. Keby reofrma vstúpila do platnosti až pre tohtoročných prvákov stredných škôl, ktorí sa môže od prvého ročníka pripravovať na úroveň B2, nevadilo by mi to až tak. Aj keďže to platí aj pre tohtoročných gymnazistov, nesúhlasím s tým.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?